Ikona ve správný čas, na správném místě

21. prosince 2011 v 18:38 |  Úvahy a teorie
Václav Havel byl jistě významnou osobností v disidentské kultuře komunistického Československa, ovšem to co z něj udělal komunistický režim v ČSSR, a pak i následné prolomení vlivu na bývalém Sovětském Svazu se nedá jinak nazvat, než ikona zviditelněná na prahu zvratů evropských dějin.
Tomu čemu dnes říkáme "Sametová revoluce" můžeme být z velké části vděčni nejen studentům tehdejších vysokých škol, či mnoha lidem působících v té době v československé kultuře, ale také bývalému sovětskému generálnímu tajemníkovi ÚV KSSS Michailu Sergejeviči Gorbačovovi, který svou "Perestrojkou", ač měla mít úplně jiný význam zahájil poslední fázi demokratizace většiny satelitů bývalého Sovětského Svazu a tím byla v bloku východní Evropy zahájena restruktualizace, která skončila pádem většiny socialistických států.
V. Havel byl jen ve správný čas na správném místě, jakož mnoho dalších, kteří se ovšem povětšinou již dále neprosadili, ač z důvodů vlastních či jiných. Což byla zřejmě i chyba, neboť příležitost využili lidé nedbajíce ve státní prospěch, nýbrž svůj.
Říká se, že o mrtvých se má mluvit jen dobře, ale i Václavu Havlovi se občas podařilo šlápnout vedle. Není nutné dělat výčet jeho chyb , ale je jisté že nějaké jsou, ač si možná neuvědomoval co bude následovat.
Jeho působení v politické sféře tak v mnoha případech moc šťastné nebylo, neboť demokracie takovou jakou si ji vysnil, a jakou jsme si všichni představovali, se pod jeho vládou začala vzdalovat a dá se konstatovat, že se vzdaluje i nadále.
Nyní když ikona skonala bude se jen vzpomínat a veřejně popularizovat o jak velkého člověka země přišla. Budou se přejmenovávat ulice, náměstí, školy a jiná veřejná místa, a nikdo si nevzpomene na to, jak obhajoval bombardování v bývalé Jugoslávii! No, komu čest, tomu čest. Ovšem právě proto nemohu uctít památku někoho, jenž sám zneuctil jeden z pilířů základní listiny lidských práv a svobod! "Byli jsme před Havlem, budeme i po něm".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Naomi. Naomi. | Web | 21. prosince 2011 v 18:49 | Reagovat

Pěkně napsané :)

2 Ebolin Ebolin | Web | 21. prosince 2011 v 19:07 | Reagovat

Ano ;-) Souhlasím - o tom Gorbačovovi jsme si něco snad říkali, ..No, kdyby nebylo jeho, tak by to možná tak sametové nebylo, že? :-)

3 Pérák Pérák | Web | 21. prosince 2011 v 20:44 | Reagovat

[1]: Děkuji :-)  :-)  :-)

[2]: M.S. Gorbačov získal moc v době, kdy již bylo těžké napravovat chyby předchozích sovětských vůdců. Přesto se o to pokusil, ač s jiným výsledkem než si zřejmě představoval, ale stejně i tak se zasloužil o ukončení studené války a vrátil tak alespoň na chvíli klid na starý kontinent. Právem si tak zaslouží Nobelovu cenu míru. :-)  :-)  :-)

4 Lucerna Lucerna | Web | 21. prosince 2011 v 21:13 | Reagovat

Ja len nechapem, preco jeho smrt nastartovalo vlnu osialu o tom aky to bol velikan, ked za jeho zivota si o neho nikto ani kolo neoprel.. myslim tym nespomenul a ja som poznala jeho styl reci len z humornych programov..  ved je to cele na hlavu! 8-O zrele na lamparen :-D

5 killcrazymiss killcrazymiss | Web | 24. prosince 2011 v 16:14 | Reagovat

Ano, byl ve správný čas na správném místě a nebýt Gorbačova, nebylo by nic.. nebo jinak - nevíme, co by teď (ne)bylo. Takže souhlas.
Že sem nepřivedl takovou demokracii, jakou si představoval? Pod jeho vládou? Tady nesouhlasim.. Ono se hodně spoléhalo jen na něj, jenže kolem něj (myšleno ve Vládě a Parlamentu ČR) byli tuneláři, vychcánkové,... prostě ti, co jsou tam i teď s menšími obměnami. Tohle mu za vinu nedávám, byl hodně idealista, asi i naivní..
A to bombardování v Jugoslávii? O tom právě moc nevím, ale už jsem se také dostala k podobnýmn článkům.
Každopádně se mi to, co se teď děje kolem po jeho smrti, také nelíbí.. Za mě si zaslouží úctu, uznání i dík.. Ale nikdo neni svatej, takže ano, mělo by se mluvit i o tom negativnim.

6 Pérák Pérák | Web | 25. prosince 2011 v 13:12 | Reagovat

[5]: Ne zcela jsi pochopila slova, která jsem napsal.
O tom, zda V. Havel přivedl či nepřivedl takovou či makovou demokracii nepadlo ani slovo. Ale že v jeho tehdejších projevech byl skrytý idealismus, který se ukázal jako čirá neschopnost vést politiku úměrnou tehdejším možnostem ČSFR a později i Česka jsme pocítili plnou měrou. Již K. Kryl měl ve vedení československé a pak i české politiky výhrady, a jak bylo vidět právem.
Sama píšeš, že byl idealista s naivními sklony. Myslíš, že takový člověk patří do politiky? Já jsem rozhodně toho názoru že ne! Svého času o něm šly vtipy, s tématy jak cizím státníkům poklonkuje a podává ruku na usmířenou, byť by oni se měli omlouvat nám za příkoří, která Českolovensku v minulosti způsobily.
Někdy člověku V. Havel připadal jako pštros strkající hlavu do písku, ale to není důležité.
Jisté je, že to co se nyní děje není nic jiného než nadměrné šíření kultu osobnosti, a věř mi, že za pár let to určitě poznáš, neboť v tom jsou všechny režimy absolutně stejné. Jinak díky za komentář, neboť i když názory se liší, ne každý je svede napsat ve formátu slušného pisatele, čehož si cením. :-)

7 Artis Artis | Web | 26. prosince 2011 v 22:26 | Reagovat

Ano, každý dělá přeci chyby. Každý toho člověka vnímá jinak, a je dobře že se najdou i takoví, kteří ho nevidí v ideologii (bohužel já ne). A souhlasím, V. Havel se objevil ve správný čas, na správném místě a dokázal toho využít. Myslím že jeho vysněna demokracie byla dobrá, ale nedokázal pro to něco udělat (pouze můj názor). Stejně jako v dnešní době. Co pro svou představu dělá dnešní politika? Myslím, že leda tak ubírají platy, aby měli prachy pro sebe. Ale i taky , udělal přeci něco, za co se mu poklonit s úctou můžeme. :-)

8 Pérák Pérák | Web | 26. prosince 2011 v 22:51 | Reagovat

[7]: Určitě by se něco našlo, za co by si úctu zasloužil, ale jelikož na něm ulpěly i viny, na které málokdo poukazuje, ale naopak z něj mnozí vytváří osobnost jakéhosi kultu nemohu toto nechat bez povšimnutí. Právě taková ideologie dokáže z lidí udělat slepé a naivní loutky. Zažil jsem předlistopadovou dobu, a můžu říct že to co se nyní děje, mi mnohé z oné éry připomíná.
A proto chci lidem plných iluzí o V. Havlovi vzkázat, že i takový byl Havel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.